Czym jest metoda P-DTR? (część 1)

Nowe podejścia w neurologii funkcjonalnej.

26.07.2018 g.11:07

Zapewne wielu z Was zastanawia się czym jest coraz popularniejsza metoda Proprioceptive Deep Tendon Reflex® (P-DTR®).
Metoda te zatacza coraz szersze kręgi na świecie a w związku z tym w głowie wielu z terapeutów pojawia się masę pytań.
Co sprawia że jest taka wyjątkowa?

P-DTR zwraca dużą uwagę do kontroli motorycznej i tego w jaki sposób nasz mózg zawiaduje funkcją układu ruchu i percepcją naszego ciała, w tym i bólem. Sposób analizy problemu pacjenta jest jednak kompletnie odmienny od pozostałych szkół terapeutycznych takich jak fizjoterapia, osteopatia czy chiropraktyka. Co jest jednak świetne, metoda ta w żaden sposób ich nie negują ale pokazują, że można zastosować nasze interwencje terapeutyczne w konkretnym miejscu, przyczyniającym się do danego problemu pacjenta. Ciężko jest sobie wyobrazić to odmienne podejście bez przytoczenia konkretnego przykładu.

W trakcie procesu edukacji oraz kształcenia podyplomowego przykuwa się uwagę do diagnozowania oraz terapii konkretnych obszarów, które przeprowadzamy myśląc o terapii jak o „gumowaniu” danego problemu. „Pocieramy” powięzie, manipulujemy stawy, rozciągamy mięśnie czy masujemy dany obszar, który w tym momencie jest u pacjenta bolesny, bardzo często pracując tylko na nim albo na przebiegu taśmy anatomicznej. Mało kto z nas zastanawia się jednak dlaczego dany obszar boli i na podstawie jakiego wzorca ten ból jest generowany. Jak każdy z nas wie nasze ciało myśli we wzorcach i w taki sposób dobiera sekwencje napięciową aby wykonać potrzebny dla niego ruchu. W kontroli motorycznej ten wzorzec może jednak zostać modyfikowany przez dominacje synergisty, funkcjonalne przeciwieństwa czy choćby artrokinematyczną dysfunkcję. Organizm posiada więc szeroką gamę mechanizmów pozwalających na modyfikację jakości pracy innych obszarów. Sprawia to jednak że mięsień, który nie pracuje w sposób optymalny, jest zbytnio napięty czy bolesny nie zawsze jest winowajcą problemu pacjenta. Być może ten stan jest wynikiem złej pracy w zupełnie innym obszarze naszego ciała. Tu pojawia się coś przełomowego i co być może da wam odpowiedź dlaczego pomimo pracy w podobny sposób u podobnego rodzaju pacjenta nie pojawia się podobny efekt terapeutyczny lub stan pacjentów poprawia się w zupełnie innym tempie. W terapii P-DTR będziecie więc pracować nad problemem stawu kolanowego na mięśniach żuchwy, usuwać dolegliwości bólowe dolnego odcinka kręgosłupa przez pracę na przeponie czy resetowaniu nadmiernie podrażnionego więzadła w innym obszarze ciała. Terapię nie będziecie wykonywać jednak życzeniowo, mówiąc pacjentowi że to pomoże. To on sam i wy macie zaobserwować różnicę w sposób natychmiastowy, a dany obszar ma zareagować na terapię i badanie w ten sam sposób, wykazując lepszą reaktywność w testach, zmniejszenie dolegliwości bólowych i lepszą funkcję. Całość potwierdzana jest przez wnikliwy proces diagnozowania i nie działa na zasadzie magii… choć pacjenci często tak na terapeutów patrzą.
P-DTR jest narzędziem diagnostycznym i dostarcza Ci potężny arsenał wszelakiego rodzajów testów. Na każdym z trzech poziomów uczycie się rożnego rodzaju technik.
Są to między innymi:

Poziom BASIC - rodzaje dysfunkcji sparowanych pól recepcyjnych, testy podstawowe (3 moduły)

Poziom INTERMEDIATE Systemy fraktalne, biomechanika, znaczenie obszaru żuchwy i stawu skokowego dla mózgu (2 moduły)

Poziom ADVANCE Dysfunkcje nerwów czaszkowych, neurofizjologia języka (1 moduł)

Na szkoleniu zaskoczy Was ilość informacji jaką można tam zaczerpnąć.
Dostarczane Wam są nie tylko narzędzia diagnostyczne ale i sposoby korekcji oraz określenia konkretnych dysfunkcji pacjenta.
W szkoleniu P-DTR można wziąć udział w Polsce a jedyny organizatorem tego szkolenia w naszym kraju jest Syntonic.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej zapraszamy do przejrzenia autorskiej strony:

http://pdtr-global.com/


Podobne wpisy

Przekazywanie alergii z matki na dziecko (ocena nietolerancji pokarmowych metodą P-DTR)

Przekazywanie alergii z matki na dziecko (ocena nietolerancji pokarmowych metodą P-DTR)

14.12.2018

Opis przypadku

BÓLE GŁOWY, MIGRENA a nadwrażliwości pokarmowe – opis przypadku.

BÓLE GŁOWY, MIGRENA a nadwrażliwości pokarmowe – opis przypadku.

11.12.2018

Ocena nadwrażliwości pokarmowych metodą P-DTR.

Dofinansowanie do szkoleń !

Dofinansowanie do szkoleń !

07.12.2018

Dofinansowanie do szkoleń fizjoterapeutycznych w Syntonic BUR i KFS

Skontaktuj się z nami

Zadzwoń

+48 506 600 102

lub napisz: