Czym jest metoda P-DTR i NKT ?

Nowe podejścia w neurologii funkcjonalnej.

26.07.2018 g.11:07

Zapewne wielu z Was zastanawia się czym jest coraz popularniejsza metoda Proprioceptive Deep Tendon Reflex® (P-DTR®) i Neurokinetic Therapy NKT®.
Metody te zataczają coraz szersze kręgi na świecie a w związku z tym w głowie wielu z terapeutów pojawia się masę pytań.
Czym są te metody i co sprawia że są takie wyjątkowe?
Obie z nich przykuwają dużą wagę do kontroli motorycznej i tego w jaki sposób nasz mózg zawiaduje funkcją układu ruchu i percepcją naszego ciała, w tym i bólem. Sposób analizy problemu pacjenta jest jednak kompletnie odmienny od pozostałych szkół terapeutycznych takich jak fizjoterapia, osteopatia czy chiropraktyka. Co jest jednak świetne, metody te w żaden sposób ich nie negują ale pokazują że można zastosować nasze interwencje terapeutyczne w konkretnym miejscu, przyczyniającym się do danego problemu pacjenta. Ciężko jest sobie wyobrazić to odmienne podejście bez przytoczenia konkretnego przykładu.
W trakcie procesu edukacji oraz kształcenia podyplomowego przykuwa się uwagę do diagnozowania oraz terapii konkretnych obszarów, które przeprowadzamy myśląc o terapii jak o „gumowaniu” danego problemu. „Pocieramy” powięzie, manipulujemy stawy, rozciągamy mięśnie czy masujemy dany obszar, który w tym momencie jest u pacjenta bolesny, bardzo często pracując tylko na nim albo na przebiegu taśmy anatomicznej. Mało kto z nas zastanawia się jednak dlaczego dany obszar boli i na podstawie jakiego wzorca ten ból jest generowany. Jak każdy z nas wie nasze ciało myśli we wzorcach i w taki sposób dobiera sekwencje napięciową aby wykonać potrzebny dla niego ruchu. W kontroli motorycznej ten wzorzec może jednak zostać modyfikowany przez dominacje synergisty, funkcjonalne przeciwieństwa czy choćby artrokinematyczną dysfunkcję. Organizm posiada więc szeroką gamę mechanizmów pozwalających na modyfikację jakości pracy innych obszarów. Sprawia to jednak że mięsień, który nie pracuje w sposób optymalny, jest zbytnio napięty czy bolesny nie zawsze jest winowajcą problemu pacjenta. Być może ten stan jest wynikiem złej pracy w zupełnie innym obszarze naszego ciała. Tu pojawia się coś przełomowego i co być może da wam odpowiedź dlaczego pomimo pracy w podobny sposób u podobnego rodzaju pacjenta nie pojawia się podobny efekt terapeutyczny lub stan pacjentów poprawia się w zupełnie innym tempie. W terapii omawianych metod będziecie więc pracować nad problemem stawu kolanowego na mięśniach żuchwy, usuwać dolegliwości bólowe dolnego odcinka kręgosłupa przez pracę na przeponie czy resetowaniu nadmiernie podrażnionego więzadła w innym obszarze ciała. Terapię nie będziecie wykonywać jednak życzeniowo, mówiąc pacjentowi że to pomoże. To on sam i wy macie zaobserwować różnicę w sposób natychmiastowy, a dany obszar ma zareagować na terapię i badanie w ten sam sposób, wykazując lepszą reaktywność w testach, zmniejszenie dolegliwości bólowych i lepszą funkcję. Całość potwierdzana jest przez wnikliwy proces diagnozowania i nie działa na zasadzie magii… choć pacjenci często tak na terapeutów patrzą.
Czym się jednak różnią omawiane metody? Neurokinetic Therapy NKT jest narzędziem diagnostycznym i dostarcza Ci potężny arsenał wszelakiego rodzajów testów. Na każdym z trzech poziomów uczycie się rożnego rodzaju technik.
Poziom 1 testy podstawowe (2 dni)
Poziom 2 Wzorce rotacyjne, kompresyjne i dekompresyjne, taśmy funkcjonalne, żuchwa, miednica, oddychanie (2 dni)
Poziom 3 Układ limbiczny, więzadła, oczy i rozszerzenie pozostałych technik diagnostycznych, oraz taśm (2 dni)
Do szkolenia dorzucana jest jeszcze obszerna baza filmików całego szkolenia na portalu vimeo oraz grupa NKT Scholars, Advance i Master na portalu facebook. Zaskoczy Was ilość informacji jaką można tam zaczerpnąć. Codziennie wrzucane są tam przypadki kliniczne, problemy terapeutyczne oraz porady od instruktorów. Całość materiału możecie dodatkowo powtarzać w dowolnym momencie dzięki bazie vimeo.
P-DTR jest metodą nieco bardziej rozbudowaną. Na szkoleniu dostarczane Wam są nie tylko narzędzia diagnostyczne ale i sposoby korekcji oraz określenia konkretnych dysfunkcji pacjenta. Całość przedstawiona jest w trzech pięciodniowych zjazdach i po jej ukończeniu również stajecie się członkiem grupy na facebooku oraz dostajecie dostęp do bazy filmów ze szkolenia. W 15 dni przedstawione Wam zostaną podstawowe informacje jakże obszernego układu naszego ciała. Szkolenie posiada jeszcze poziomy zaawansowane oraz eksperckie.
Cena NKT – w Polsce jeszcze brak tego szkolenia.
Najbliższa lokalizacja to Londyn a koszt jednego dwudniowego modułu to około 800$
W szkoleniu P-DTR można wziąć udział w Polsce gdzie za całość należy zapłacić 11100 zł (3x3700zł).

Podobne wpisy

Czym jest metoda P-DTR i NKT ?

Czym jest metoda P-DTR i NKT ?

26.07.2018

Nowe podejścia w neurologii funkcjonalnej.

NeuroLock

NeuroLock

12.07.2018

Zaawansowane techniki poprawy reaktywności nerwowo-mięśniowej

Skontaktuj się z nami

Zadzwoń

+48 506 600 102

lub napisz: